Service är mer än att bara hjälpa i ögonblicket. Möt Malin Allqvie

14 februari 2022

Malin Allqvie

Malin jobbar som Service Director på Hedvig, och ser till att våra serviceteam har rätt förutsättningar för att fortsätta leverera utmärkta upplevelser till våra medlemmar.

Malin Allqvie har bott 9 år i Sydney, där hon studerade Business and Political Science innan hon började jobba med att lansera och skala upp Uber Eats service-verksamhet.

Hur skulle du definiera service?

Det handlar om att hjälpa människor. På Hedvig vill vi göra det så enkelt som möjligt att få hjälp och komma till rätta igen efter en skada eller förlust. Men jag tycker att service går längre att bara hjälpa i ögonblicket – en av våra huvuduppgifter är att lyssna till våra medlemmar för att säkerställa att deras röst hörs och driva igenom förbättringar i alla led av medlemmens upplevelse, från appen till försäkringsvillkoren.

Den bästa servicen du någonsin har upplevt?

Jag älskar när service är inbyggt i upplevelsen, inte bara något som händer när saker går fel. Min partner är väldigt intresserad av mat, och när vi var New York lyckades vi få ett bord på Per Se (Michelin-restaurang med tre stjärnor). Det var verkligen en helt ny nivå av service! Allting flöt på som på räls, från att vi blev välkomna vid entrén, till att servitören ansträngde sig för att lära känna oss och alla rätter kom in i perfekt synk. Och såklart var maten fantastisk!

Vad letar du efter när du jagar nya talanger?

Någon som är lösningsfokuserad och har intresse av att utvecklas och växa. Inom service är det viktigt att man inte fastnar för mycket på problem och allt vi inte kan göra, utan snarare ser möjligheter och lär sig av utmaningar.