Fem bra saker med Hedvig, enligt Jonas Trumstedt, Chief People Officer

8 oktober 2022

Jonas Trumstedt är Chief People Officer på Hedvig

1. "People first"

– Jag gillar att vi förändrar försäkringsbranschen med inställningen att människorna kommer först. Det gäller inte bara våra medlemmar, utan också hur vi fokuserar på att bygga en arbetsplats där människor känner sig utmanade, uppskattade och accepterade för den de är.

2. Drivkraften

– Vår styrka ligger i våra olikheter, men den gemensamma drivkraften är unik. Alla som jobbar på Hedvig har olika bakgrund och erfarenheter, både professionellt och från privatlivet. Men vi strävar alltid mot samma mål – att förändra en konservativ bransch och skapa den bästa försäkringsupplevelsen för våra medlemmar.

3. Vägledande grunder

– På Hedvig värdesätter vi våra ledande principer. De hjälper oss att hitta rätt väg framåt, både på lång och kort sikt. De gör inte bara oss som team mer effektiva, utan gör också jobbet roligare.

Jonas Trumstedt äter en bagel.

4. Försök igen

– Att förändra en gammal bransch tar tid och det finns många hinder på vägen. För att driva på utvecklingen måste vi komma ihåg att vi alla är människor och att allt inte behöver vara perfekt på första försöket. Vi testar, vi ber om feedback. Och vi försöker igen.

5. Förändring är konstant

– På Hedvig är förändring det som gör jobbet så roligt. Vi nöjer oss aldrig med det vanliga. Vi strävar efter att hitta nya infallsvinklar och nya sätt att göra saker på. Innovation är nyckeln inom alla team.