Hedvig donerar rekordsumma till välgörenhet

27 april 2021

Illustration av hur Hedvig donerar till välgörenhet.

Genom att endast ta en fast avgift av månadspremien och öronmärka resterande del för skadeutbetalningar har Hedvig byggt bort frestelsen att tjäna mer genom att betala ut mindre. Pengar som finns kvar i potten för skadeutbetalningar doneras i slutet av året till välgörenhet. För 2020 donerar Hedvigs medlemmar en rekordsumma på närmare en halv miljon kronor till Barncancerfonden och SOS Barnbyar.

Försäkringsbranschen har under lång tid medvetet gjort det svårt att få hjälp, eftersom det gör att de tjänar mer pengar. Hedvig har byggt bort denna intressekonflikt redan i affärsmodellen genom att endast ta en fast avgift av kundernas månadskostnad och lägga resterande del i en pott för skadeutbetalningar. Finns det något kvar i potten i slutet av året doneras den summan till välgörenhet. På detta sätt kan medlemmarna känna sig trygga med att Hedvig aldrig kan tjäna mer genom att betala ut mindre.

När 2020 summeras kommer Hedvigs medlemmar att donera totalt 429 326 SEK till följande organisationer:

  • Barncancerfonden – 231 836 SEK

  • SOS Barnbyar Sverige – 197 490 SEK

  • SOS Barnbyar Norge – 35 924 NOK


– Vi får ständigt positiv respons från våra medlemmar gällande vår affärsmodell där välgörenhetsdelen konkret visar vad vi står för. Våra medlemmar ska kunna lita på att anledningen till att vi går till jobbet är för att hjälpa dem, inte för att vinstmaximera. Jag är väldigt stolt och glad över att det i år blir en rekordstor summa som våra medlemmar donerar till dessa fantastiska organisationer, säger Lucas Carlsén, vd och medgrundare, Hedvig.

Presskontakt

Désirée Maurd, pressansvarig på Hedvig

Désirée Maurd

Communications Director
desiree@hedvig.com